Telefon

Umów się na wizytę:

Sopot: +48 601 940 941

 

EN

Zabiegi

opis zabiegów

Kinesiology Taping

Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną, wykorzystującą wyjątkową strukturę taśmy elastycznej.

Unikalność jej działania przejawia się w oddziaływaniu na odpowiednie receptory zlokalizowane w skórze oraz w tkankach podskórnych. W odpowiedzi na aferentny bodziec czuciowy, w zależności od zastosowanej aplikacji, otrzymywany jest określony efekt w tkance docelowej. Metoda opracowana została w 1979 roku przez Kenzo Kase D.C. i rozwija się stale dzięki zaawansowanym badaniom naukowym oraz regularnie organizowanym sympozjom międzynarodowym.

Badania Kenzo Kase skoncentrowały się na opracowaniu taśmy o parametrach maksymalnie przypominających właściwości skóry ludzkiej. Składają się na to cechy taśmy takie jak grubość, ciężar, elastyczność oraz zastosowany klej.

Użyty wodoodporny klej to medycznej klasy produkt akrylowy, co sprawia, że jego kontakt z potem bądź z wodą nie doprowadza do odlepienia się aplikacji. Klej naprowadzany jest na taśmę wzorem falistym, przez co stwarza warunki dla dobrej wentylacji skóry. Aktywacja następuje poprzez ciepło i osiąga pełną przyczepność po około dwudziestu, czasem po trzydziestu minutach.

Grubość taśmy w przybliżeniu odpowiada grubości naskórka, dzięki czemu minimalizuje odczucia ciężkości nałożonej aplikacji. Taśma wykonana jest z bawełny i włókien elastycznych bez domieszki lateksu, co powoduje szybkie schnięcie materiału. Nie zawiera także żadnego leku ani innych środków farmakologicznych.

Wpływ taśmy na tkanki miękkie

Według Kenzo Kase najczęściej wykorzystywana jest technika “Y”. Stosuje się ją głównie do okrążania brzuśca mięśnia, powodując wzrost bądź obniżenie jego stymulacji. Jest to możliwe dzięki reakcji ośrodkowego układu nerwowego na podrażnianie mechanoreceptorów, głównie wolno adaptujących się ciałek Ruffiniego zlokalizowanych w skórze. Efekt aplikacji zależy od lokalizacji bazy i kierunku działania taśmy